25 let (1994 - 2019)
EPDA Facebook

Plakát Říp 2019

Propozice Říp 2019

PŘIHLÁŠKA

 
 

Společnost Parkinson, z. s., byla založena v roce 1994 a v roce 2019 je zde tedy s vámi již obdivuhodných 25 let a může se pochlubit řadou ocenění. Posledním úspěchem je titul Semifinalista ocenění NEZISKOVKA ROKU 2018.


semifinalista ocenění       Členy naší pacientské organizace se stávají osoby nemocné PN, jejich rodinní příslušníci, lékaři, a ostatní, koho tato problematika zajímá.

SAM_8603


         

 

 

 

 

 

 

 

           

       Máme víc než 600 členů v 20 regionálních klubech, na jejichž úrovni organizujeme rehabilitační cvičení, plavání, zajišťujeme hodiny logopedie, přednášky, besedy, hipo-terapii, muzikoterapii, výlety, sportovní dny, kulturní a společenské akce.
IMG_20180606_110002
       Naším dlouhodobým cílem je zlepšování kvality života nemocných a zvýšení povědomí široké veřejnosti o této chorobě a jejích příznacích.

     Vydáváme časopis Parkinson a provozujeme poradenské centrum.

      Podílíme se na přípravách sociálních služeb pro pacienty, projektech, které zlepšují zdravotní stav, posilují samostatnost a aktivní stránky života nemocných.Pepa 3

       Nejvýznamnější akcí roku je již tradiční dubnový výstup na horu Říp, konaný při příležitosti Světového dne Parkinsonovy nemoci.

Zd FreundPředsedkyní Společnosti Parkinson, z. s. je v současné době paní Zdislava Freund, dlouholetá členka Společnosti a šéfredaktorka časopisu Parkinson.

Za práci pro nemocné ji byla ve Španělském sále Pražského hradu udělena cena ministra zdravotnictví pro rok 2017.

 

O Parkinsonově nemoci

Parkinsonova nemoc je progresivní neurodegenerativní onemocnění centrálního nervového systému, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku nazvané Substantia nigra (černá substance). Tyto buňky za normálního stavu produkují dopamin, což je neurotransmiter (přenašeč), který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami (neurony).
Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb. Znamená to, že jde o chronické onemocnění zhoršující se v čase. Příznaky onemocnění jsou známy již od starověku, ale nemoc byla popsána a přesněji specifikovaná až v roce 1817 londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem.
Příznaky:

Průběh a příznaky jsou u každého člověka individuální a mohou se tedy projevit odlišně. První symptomy bývají vcelku nenápadné, patří mezi ně rychlejší únava, pocity tuhosti a těžkosti končetin, křeče, zpomalení chůze a zvýšená sekrece slin, slz a potu. V úzké souvislosti s nedostatkem dopaminu se objevuje nejtypičtější příznak, a to třes. Většinou se projevuje jen v klidu, při aktivním pohybu náhle mizí. Mezi další projevy patří svalová ztuhlost (rigidita), pomalé nekoordinované pohyby, obličej s minimální mimikou (tzv. maska) a šouravá chůze v předklonu. S postupem času jsou příznačné i poruchy rovnováhy, pády, vegetativní obtíže (zácpa) a inkontinence moči (porucha močení). Časté jsou i problémy s komunikací, obtížná artikulace (tichý, monotónní projev), těžkosti s psaním (zmenšování písma) a zahájením jakéhokoli pohybu. Úzkost, demence, deprese, ztráta pozornosti až zmatenost a ztráta paměti nejsou podmínkou, ale jejich výskyt je poměrně častý.
Parkinsonova nemoc nemilosrdně vstupuje do života nemocných, zasahuje všechny oblasti jejich života a znemožňuje jim žít kvalitní a plnohodnotný život. 
Léčba:

Většinou nelze dopředu předvídat, koho toto onemocnění postihne, protože stále ještě není známá příčina jejího vzniku. Žádná účinná prevence tohoto onemocnění bohužel neexistuje. Je to zatím neléčitelné onemocnění.

Jsou dostupné látky, které jsou schopny nahradit produkci dopaminu. Za jeden z nejúčinnějších je považován preparát levodopa.
Invazivní zásahy jako hluboká mozková stimulace a Duodopa pumpa dokáží tlumit mimovolní pohyby, ale nezastaví postup nemoci, jen tlumí příznaky.
Intenzivním pohybem a trénováním mozkových aktivit lze ale nástup pozdních komplikací oddálit a vést dlouhou dobu takřka plnohodnotný život.

Kalendář akcí

Únor 2019

«
»
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Členský příspěvek na rok 2019 můžete zaplatit přímo na účet organizace nebo předsedovi vašeho klubu. Splatnost je do 31. 3. 2019

GIVT_facebook_cover_event