EPDA Facebook

Ozdravný pobyt v Luhačovicích – 8. – 14. 12. 2018

Vydáno: 5.1.2019, 19:23
Rubrika: Zlín, Články, Pobyty | komentáře (2)

Ozdravný pobyt v Luhačovicích – 8. – 14. 12. 2018

 

Do Lázeňského léčebného domu Praha jsme letos v předvánočním čase zavítali už po čtvrté. Letošní pobyt jsem ani moc nepropagovala, nechala jsem ho „žít vlastním životem“. Příjemně mě překvapily telefonáty až z Tábora, také z Olomouce a Šternberka, e-maily i osobní kontakty, a hlavně zájem o luhačovický pobyt. Směle jsem mohla odpovídat, že jsou ještě volná místa, protože hotel Praha je obrovský a místa je v něm dost vzhledem k termínu krátce před Vánocemi. Sešlo se nás nakonec 41.

Před každým pobytem si pro sebe říkám: „Budou lidé spokojeni? Co pro ně připravím? Dá se vymyslet ještě něco nového?“. Letošní Luhačovice mě však „dostaly“. Zřejmě zafungovala synchronicita v plném rozsahu a sešli se správní lidé, na správném místě, ve správný čas. Společně jsme prožili krásný týden naplněný bohatým programem, který ještě vylepšovaly procedury, které jsme čerpali ze zdravotního pojištění.

Už v 7 hodin ráno jsme se scházeli v tělocvičně na rozcvičku. Tradiční ranní objímání nechybělo. Dopoledne jsme se potkávali v rozsáhlém areálu většinou v županech na různých procedurách – koupele uhličité i vířivé, parafín, rašelina, inhalace, masáže, měkké techniky, fyzioterapie, aj. Odpoledne a večer byl k dispozici bazén s vodou čištěnou ozónem. Také jsme cvičili v tělocvičně, učili se relaxovat i dýchat, chodili na procházky, zatancovali si na dvou tanečních večerech. 12. prosince jsme vyrazili vpodvečer na Lázeňské náměstí a zúčastnili se celorepublikové akce „Česko zpívá koledy“.

Velmi mě zaujalo to, že večerní programy nabraly jiný směr. Nepovídalo se o nemocech, o lécích, nesoutěžilo se, ani vtipy se moc nevyprávěly. Povídalo se, ale tak trochu jinak. Podnět přišel od Romanky z Tábora, která přivezla knížku, která vyšla v Austrálii, zatím není v českém překladu a popisuje se v ní, jak se vyléčit. Aha, a už vás slyším – „Vždyť Parkinsonova nemoc je nevyléčitelná“. Dobře, ale přesto co můžeme sami udělat, aby nám bylo lépe? A netýká se to pouze PN. Pokusím se shrnout základní myšlenky. Na úvod uvedu citát: „Vesmír nefunguje na principu UKAŽ A JÁ TI UVĚŘÍM, ale na UVĚŘ A JÁ TI UKÁŽU“

Zaujal mě termín ADRENALINOVÁ MYSL. Žijeme ve stresu, shonu, strachu, postihují nás deprese, nemoci, … Hormonální systém reaguje vytvořením adrenalinu. Jenže my většinou ani nejdeme bojovat ani neutíkáme a přebytek adrenalinu způsobuje v těle postupně chronické záněty. Náš organismus je pod vlivem takzvaného oxidačního stresu. Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou volných radikálů, které vznikají jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu volné radikály pomocí antioxidantů rychle odbourávat. Téma volných radikálů a antioxidantů nabývá na aktuálnosti. Málokdo z nás totiž žije zdravě a volné radikály nás opravdu ohrožují. Převažuje sedavé zaměstnání a činnosti, jíme nepravidelně a ne zrovna zdravě, kouříme, pijeme alkohol, jsme stále ve stresu, málo se pohybujeme na čerstvém vzduchu. Prvními známkami zatížení organismu oxidačním stresem bývají šedá a vrásčitá pleť, skleslost a únava. Volné radikály poškozují buňky organismu. Poškození mohou být různě vážná, mohou však dosahovat až na úroveň genetické informace. Nezdravý životní styl, stres a všechny výše uvedené faktory zvyšují koncentraci volných radikálů v našem těle. Dlouhodobé působení volných radikálů v organismu vede ke vzniku různých onemocnění, často bohužel závažných. Čím více škodlivých faktorů působí na naše tělo, tím větší je riziko vzniku oxidačního stresu. Při určité úrovni oxidačního stresu, nemůže již náš organismus zvládnout vliv volných radikálů přirozenou cestou. Není v našich silách pojídat kilogramy zeleniny a ovoce denně, abychom zajistili potřebnou rovnováhu. Zdravý životní styl a pravidelná prevence nejlépe chrání naše zdraví. A jsme zpět u adrenalinové mysli – naše tělo totiž neprodukuje dostatek DOPAMINU.

To je to méně příjemné čtení. Pojďme si naznačit cestu, jak nastolit v organismu rovnováhu. Konkrétně u PN určitě na sobě pozorujete, když jste vystresovaní, máte hlavu plnou negativních emocí, zlobíte se, kritizujete druhé, snažíte se mít vše pod kontrolou, vytváříte katastrofické scénáře, tak se projevy PN zhorší. Když jste v klidu, jste pokorní, vděční, žijete v přítomnosti a radujete se z přítomného okamžiku, odpouštíte sobě i druhým, prožíváte zdravou sebelásku, tak nepříjemné projevy PN zmizí nebo se alespoň velmi zmírní. Tím, že nemoc přijmu, tak se ocitám na správné cestě k rovnováze. Co nám ještě pomůže nastolit v organismu rovnováhu? Přikládám stručný výčet a určitě je možné vše se naučit a vyzkoušet.

Čínské zdravotní cvičení – čchi-kung, tajči, každodenní procvičování krční páteře, rovnovážné cviky, dechová cvičení, akupunktura, očištění ledvin, jater, krevního oběhu, vibrace, meditace, relaxace, modlitby, afirmace. To vše jsme si na pobytu vyzkoušeli.

Ještě připíšu doporučení, která mohou zafungovat i u vás.

Nepřemýšlejme nad vším – stručně řečeno „neřešme blbosti“. Sem se hodí 2 citáty: „Netlač řeku, teče sama“ a „Méně je více“.
Projevujme vděčnost za každou maličkost, za vše poděkujme.
Nesnažme se mít věci pod kontrolou.
Nepředjímejme, nevytvářejme katastrofické scénáře (např. nebudu chodit, radši si pořídím hned chodítko, …)
Nehodnoťme a nekritizujme druhé, neberme si věci osobně.
Žijme v přítomnosti.
Netoužíme po ocenění, nesnažíme se druhým zavděčit, být lepší než ostatní.
Mějme se rádi – zdravá sebeláska („Miluj bližního jako sebe sama“ – tedy nejdříve mějme rádi sebe, pak teprve můžeme mít rádi druhé).
Otevřeme proud dopaminu, ať je nám lépe. Takto tedy probíhaly naše večerní besedy, takto příjemně plynul náš pobyt. Připadalo mi vše jako zázrak. Poslední večer jsme si zazpívali koledy, rozdali dárečky, mile se spolu rozloučili s tím, že se určitě zase sejdeme. Všem moc a moc děkuji a těším se někdy příště na shledání. Domnívám se, že jsme našli tu správnou cestu k uzdravení.

 


Ing. Zdenka Kymlová, ved. pobytu

Přílohy

LUHAČOVICE 2018

Členské příspěvky pro rok 2021

Částka   200 Kč (uvítáme i více)
 č.ú.  1766806504 / 0600
 variabilní symbol  2021
 specifický symbol  číslo průkazu (znáte-li)
 poznámka  jméno, adresa

 

 

 

 

 

 

Prosíme, plaťte příkazem v bance či poště, nepoužívejte složenku, nelze identifikovat plátce.