EPDA Facebook

Tak sirup na kašel ?

Vydáno: 11.3.2020, 16:10
Rubrika: Články, Odborné články | komentáře (2)

Tak sirup na kašel ?

 

Vědci zjistili, že sirup proti kašli zabírá na parkinsona. Lék vyvinutý před více než padesáti lety, který se používá při potížích s průduškami, prošel nedávno druhou fází klinických testů na pacientech s Parkinsonovou chorobou. 

Výzkum popsali experti z University College London s tím, že zkoumanou léčivou látkou není nic jiného než ambroxol, který se vyskytuje ve většině sirupů povzbuzujících odkašlávání.

„Látka byla dobře snášena bez vedlejších účinků. Zaznamenali jsme její možné neuroprotektivní vlastnosti, které ještě budou muset být prověřeny,“ píší vědci ve studii, kterou publikoval časopis JAMA Neurology.

Odkazují tak na zaznamenané zvýšení hladiny proteinu známého jako glukocerebrosidáza, který pomáhá s „čištěním“ mozku, tedy odstraňováním odpadních látek produkovaných metabolickými procesy neuronů. Právě zhoršená funkce čisticích proteinů je s Parkinsonovou chorobou spojována nejčastěji.

Povzbuzení tohoto účinku by podle lékařů mohlo minimálně oddálit zhoršující se stav pacientů. Zmíněná studie lékařů z UCL vyvolala silnou odezvu.

Univerzita minulý týden získala od tří nadací grant ve výši 522 tisíc liber, tedy téměř šestnáct milionů korun, na pokračování výzkumu. Ten zahrne daleko širší okruh pacientů a jeho cílem bude přesné určení optimální dávky ambroxolu, která způsobuje vyšší hladinu přítomnosti glukocerebrosidázy. Grant je součástí společného financování od řady globálních institucí, které si kladou za cíl vývoj léků či terapií zpomalujících či zcela zastavujících Parkinsonovu chorobu. „Výzkum účinků ambroxolu je významný. Proti Parkinsonově chorobě neexistují léky, které by ji odstranily či alespoň zpomalily,“ uzavřel Simon Scott z trustu The Cure Parkinson’s, který se na financování podílel.

UCB příručky

Nově vydané příručky obsahující komplexní informaci o Parkinsonově nemoci vydala firma UCB.

Jsou k dispozici v kanceláři Společnosti Parkinson, z. s. i  zde v elektronické podobě.

 

POHYBOVÉ PORUCHY PŘI PN

 

NEMOTORICKÉ PROJEVY PŘI PN

 

cvič nemotorika

PUBLIKACE

 

 

Nejnovější publikací vydanou Společností Parkinson, z. s.
v roce 2017 je 

PARKINSONOVA NEMOC A DOMÁCÍ PÉČE

autorky Terezy Kaplanové, vnučky pacienta s PN, jako výběr z její bakalářské práce. Můžete ji získat v kanceláři SP ve Volyňské ul. v Praze osobně, nebo požádat o její zaslání poštou.

Jak pečovat

 

 

Brožurku

PARKINSON DO KAPSY


vydala Společnost Parkinson, z. s. dle materiálů EPDA
v roce 2013 a je k dispozici v kanceláři Společnosti
ve Volyňské ulici.

brožura obálka 

 

*******  Ve spolupráci s EPDA (Evropskou asociací pro Parkinsonovu nemoc) vydala Společnost Parkinson, z. s. tři publikace ŽIVOT S PARKINSONOVOU NEMOCÍ a jsou též k dispozici v kanceláři Společnosti. 

Zde je mmožné si je stáhnout v elektronické podobě :

Život s PN I.

Život s PN II.

Život s PN III.

životspn1  životspn2  životspn3