EPDA Facebook

12 nejlepších pomůcek

Vydáno: 22.4.2019, 06:05
Rubrika: Články, Odborné články, Sociální politika | komentáře (0)

12 nejlepších pomůcek

12 nejlepších domácích pomůcek
pro lidi s Parkinsonovou chorobou

 

Autor: Roisin McCormack Publikováno: 24 ledna 2019

Zdroj: EPDA

Překlad: Per Hořava

 

Od zábran, přichytitelných na talíře, po ergonomické nástroje k uchopení nářadí - existuje spousta věcí, které ulehčují život. Skupinu po skupině jsme dali dohromady nejužitečnější pomůcky pro lidi s Parkinsonovou chorobou.

1

Kuchyně

1. Zábrany na talíř

Zábrany na talíře lze lehce přichytit na obyčejné talíře, pomůžou tak těm, kteří mohou jíst jen jednou rukou nebo mají nejisté držení příborů. Sklon směrem dovnitř pomáhá při nabírání jídla a zabraňuje vypadávání jídla z talíře.

2

2. Příbor na míru

Elektronicky se stabilizující rukojeti jsou navrženy speciálně k tomu, aby pomohly lidem, trpícím třesem rukou. Příbory jsou zhotoveny na míru, pomocí vestavěných senzorů a motorků působí stabilizačně proti třesu.

3. Stojan na konvici

Připravit si oblíbený ranní šálek čaje nebylo nikdy jednodušší. Stojan konvice, který pomáhá nalít vroucí vodu, aniž byste museli konvici zvednout, a snižuje tak riziko vylití. Držák obepíná konvici a na místě ho bezpečně drží suchý zip.

3

Koupelna

4. Pěnové držáky

Převlečné držáky z pěnové hmoty se lehce navlečou na důležité pomůcky a nástroje, jako jsou hřebeny a kartáče, pěnový povrch poskytuje uživateli pevnější stisk, a činí tak každodenní toaletu snadnou a rychlou.

4

5. Elektrické holení

Symptomy Parkinsonovi nemoci, jako jsou bezděčné pohyby a třes, můžou z běžných životních úkonů jako je holení, učinit obtížnou až nebezpečnou záležitost. Elektrické holení je praktickým a jednoduchým řešením, které urychlí ranní rutinu a zabrání pořezání.

Obývací pokoj

6. Nástroje k uchopení

Ergonomicky navržené nástroje, které kopírují způsob, jakým prsty uchopují věci, ruční uchopovací pomůcky pomáhají uživatelům dosáhnout na malé i velké předměty, umístěné na vyšších nebo nižších místech, bez přílišného natahování a námahy.

7. Lampy s dotykovým ovládáním

Lampy s dotykovým ovládáním vás zbaví zápolení s vypínači, které se někdy jen obtížně uchopují. Jednoduše se dotkněte lampy a tak ji ovládejte, a ulehčete si tak život při ukládání se k spánku.

.5

 

Ložnice

8. Stojan na čtení (držák knih)

6

Těm z vás, kterým činí potíž držet knihu klidně v ruce, pomůže držák knih. Jednoduše knihu upevněte ve stojanu a upravte úhel sklonu podle situace, v jaké se právě nacházíte.

9. Držák knoflíků a zipu

Dá se najít spoustu jednoduše použitelných, laciných háčků a držáků, které vám pomohou poradit si s nešikovnými knoflíky a zipy při oblékání.

7

10. Elastické tkaničky

Vypravte se z domu rychleji, použijete do bot místo klasických elastické tkaničky. Vaše obuv se tak změní v nazouvací a nebudete se při odchodu z domu muset ohýbat a zavazovat / rozvazovat si tkaničky.

Pracovna

11. Speciálně upravená vestavěná počítačová myš

Bezdrátová myš je upevněna v držáku, nachází se přímo před klávesnici, která na ni navazuje, kurzor se ovládá lehkým dotykem tlačítek. Uživatel může přepnout ovládání jednou nebo druhou rukou a vystřídat tak ruce při únavě. Zlepší tím přesnost práce a prodlouží čas, po který může bez potíží a únavy pracovat s počítačem.

8

12. Klávesové zábrany

Klávesové zábrany se umístí nad / kolem kláves standardní klávesnice a lidem trpícím třesem rukou pomohou předcházet nechtěným úderům kláves při psaní na počítači. Psaní se tím sice zpomalí, za to se zlepší jeho přesnost a komfort.

9 10

 

Další informace, týkající se pomůcek pro lidi trpící Parkinsonovou chorobou s omezením nebo nemožností pohybu, najdete na internetové stránce EPDA (European Parkinson´s Disease Association – Evropská Asociace Parkinsonovy choroby).

 

UCB příručky

Nově vydané příručky obsahující komplexní informaci o Parkinsonově nemoci vydala firma UCB.

Jsou k dispozici v kanceláři Společnosti Parkinson, z. s. i  zde v elektronické podobě.

 

POHYBOVÉ PORUCHY PŘI PN

 

NEMOTORICKÉ PROJEVY PŘI PN

 

cvič nemotorika

PUBLIKACE

 

 

Nejnovější publikací vydanou Společností Parkinson, z. s.
v roce 2017 je 

PARKINSONOVA NEMOC A DOMÁCÍ PÉČE

autorky Terezy Kaplanové, vnučky pacienta s PN, jako výběr z její bakalářské práce. Rozebráno.

Jak pečovat

 

 

Brožurku

PARKINSON DO KAPSY


vydala Společnost Parkinson, z. s. dle materiálů EPDA
v roce 2013. Rozebráno.

brožura obálka 

 

*******  Ve spolupráci s EPDA (Evropskou asociací pro Parkinsonovu nemoc) vydala Společnost Parkinson, z. s. tři publikace ŽIVOT S PARKINSONOVOU NEMOCÍ a k dispozici v kanceláři Společnosti je už pouze I. díl, ostatní ke stažení v elektronické podobě.

Zde je mmožné si je stáhnout :

Život s PN I.

Život s PN II.

Život s PN III.

životspn1  životspn2  životspn3