EPDA Facebook

PK Krnov ve sklárně

Vydáno: 17.5.2017, 21:13
Rubrika: Krnov | komentáře (0)

PK Krnov ve sklárně

 

Podhorská vesnička Mnichov je součástí Vrbna pod Pradědem, leží v rekreační oblasti na hranici chráněného krajinného území Jeseníků. Obec vznikla v údolí Černé Opavy a první písemná zmínka o ní pochází z roku 1576. Okolí poskytuje krásnou přírodu, malebné kopce, slunné louky, příkré srázy …

Že se v Mnichově vyrábělo kvalitní sklo, ví už dnes jen málo lidí. Naštěstí o sklárně zůstaly  zachovány některé dokumenty a také některé výrobky. 

PK Krnov 3Dnes jsou malé, soukromé sklárny tři a jednu jsme z nich navštívili ve čtvrtek 11. května 2017. Ručně vyráběné repliky historického skla ve sklárně Jakub, jsou zhotovovány podle způsobů zpracování skla ve středověku. Nazelenalá barva této křehké krásy společně s drobnými bublinkami, které jsou charakteristické pro tzv. lesní sklo, byly specifické díky výrobnímu postupu. Ten byl využíván především ve 14.-16. století na pecích vytápěných bukovým dřívím. Takováto výroba vyžaduje vysokou zručnost a zvládnutí sklářského umu. 

PK Krnov 2Byli jsme při tom, v čisté, útulné male sklárně Jakub, kde dva mladí pilně snaživí muži pracovali a za pochodu podali nám výklad o výrobě různých druhů skelněných výrobků.

Objednali jsme si skleněné tulipány, poděkovali, rozloučili se a jeli jsme do Vrbna pod Pradědem - restaurace STONE, kde jsme při občerstvení ještě stihli naplánovanou členskou schůzi.

 PK Krnov 1Odjížděli jsme při krásném slunném počasí a slíbili jsme si, že se tu brzy opět vrátíme.

 Anežka Matochová, PK Krnov

Přednáškové odpoledne v Hradci Králové konané
11. dubna  při příležitosti Světového dne Parkinsonovy nemoci.

DSC_0022

VIDEO - ZAHÁJENÍ ZDE