EPDA Facebook

I všední den může být dnem svátečním.

Vydáno: 27.12.2017, 06:55
Rubrika: Krnov | komentáře (0)

I všední den může být dnem svátečním.

 

V Krnově 18. 12. 2017

… i všední den může být dnem svátečním.


Manželky – pečovatelky v jedné osobě, které pečují o své partnery, žijí dvojí život, svůj a partnerův. Doprovázejí je k lékaři, vyzvedávají léky, obstarávají obvazový materiál a stávají se ošetřovateli na plný úvazek. Jestliže je partner inkontinentní parkinsonik, musí se o pomůcky starat s předstihem, o zdravotnickou kosmetiku taktéž. Většinou v lékárnách jsou pečující již natolik známí, že sami lékárníci nabídnou novinku anebo poradí, jaké materiály - pomůcky můžou využít zdarma, co ano nebo co ne pro-plácí pojišťovna. Pečující, co ovládají PC, jsou oproti jiným ve velké výhodě, ať je to komunikace, informace, služby, návštěvy u lékaře. Nebojí se hovořit o této nemoc, zeptat se, požádat o medikamenty, lázně, RHB apod.

 


Mnoho zajímavých příspěvků o Parkinsonově nemoci ze strany odborných lékařů, tak i samotných parkinsoniků se dočtete v časopisech PARKINSON. Třikrát do roka vychází časopis PARKINSON, členům Společnosti Parkinson, z. s. je doručen až do schránek a na webových stránkách, www. spolecnost-parkinson.cz je seznam těchto časopisů od ledna roku1997 až po současnost 2017.

Když nahlédnete do tohoto “pokladu –seznamu”, počítejte, že pokud jste hladoví po informacích, tak vás totálně pohltí, ztratíte pojem o čase. Nakrmíte mozek a myslíte si, že teď to půjde jako po másle, zvládnete to levou - zadní. Bohužel “ tudle – nudle ”, realita je zcela jiná a začíná tam, kde zrovna nepočítáte s pády.

Pád je nečekaný, zvláště když je to pád dozadu a stojíte vedle padajícího parkinsonika,

- náhle padá a vy jej instiktivně chcete zachytit,

- avšak tělo je BALVAN,

- padá a vy padáte na padajícího,

- padající z pudu záchrany vám zkroutí bolestivě ruku až k rameni,

- sám nakonec zraněným loktem levé ruky (tyto pády mají již pořadová čísla) bolestivě naráží na matičku “ asfalt ”. Dál to nebudu rozepisovat, au au au au au au …

P.F.2018 Krnov


CHARITA KRNOV, Dům dobré vůle ŽÁRY, domov se zvláštním režimem

měl 18. prosince 2017 od 14:00 hodin odpolední posezení při hudbě a zpěvu. Pán - klávesy a zpěv, s vnučko - zpěv (bohužel jména jsem nezjistila), zpívali písně všeho žánru a nechyběli i písně vánoční. Vhledem tomu, že jsme původně mysleli, že se nám dostane možnosti podívat se po interiérech budovy, sedli jsme si a nechali se vnést do kruhu hudby, zpěvu a nakonec i tance (loket krvácel, ale byl ošetřen).

Dva tance zvládl partner – pacient celé, jeden byl věnován vlatní ženě, druhý předsedkyni PK Krnov.

Každá máme svůj parfém “ OSUD “, voní stale, ať mame 30 nebo 90 let. Vůně po čase zeslábne, ale voní stále a probouzí v nás vzpomínky, lásku k bližnímu, úctu a take vizi: že pacient je zrcadlo pečovatele.

A co děti, co samotný pacient, co město, co stat?

 


Děkuji manželům K. za předvánoční odpoledne a tanec zůstane vděčnou vzpomínkou napořád.


napsala: Anežka Matochová

zakladatelka a předsedkyně

Parkinson klub Krnov, Společnost Parkinson, z. s.

Přednáškové odpoledne v Hradci Králové konané
11. dubna  při příležitosti Světového dne Parkinsonovy nemoci.

DSC_0022

VIDEO - ZAHÁJENÍ ZDE