EPDA Facebook

130. výročí narození Josefa Hory

Vydáno: 11.7.2021, 20:18
Rubrika: Praha, Články | komentáře (0)

130. výročí narození Josefa Hory

 

Přišla do kanceláře a hned se ptala s čím může pomoci. Daniela Činátlová. Končila virová epidemie, alespoň se zdálo, že končí, bylo na čase zorganizovat nějakou společnou akci.
Daniela se zmínila, že by mohla pro časopis dodat příspěvek o svém příbuzném, básníku Josefu Horovi. Kdopak si ještě vzpomene? Přivítala jsem toto téma, poezie není nikdy dost, a Josef Hora byl básník v pravém smyslu slova.

A jaksi přirozeně vyplynulo, že bychom se mohli připojit ke vzpomínkové akci jeho 130. výročí narození v Dobříni u Roudnice nad Labem. Je tam jeho rodný dům, na jehož údržbě má zásluhu básníkova neteř, skoro 90ti letá paní Tomanová.984

Šikovné datum básníkova narození, tedy šikovné v tom směru, že 10. července je vhodné datum pro zahradní slavnosti, bylo stanoveno, a začaly přípravy. Já jsem měla zkušenost z pořádání výstupu na horu Říp, Daniela z dřívějších akcí v rodném domě básníka.

Výbornou volbou pro hudební složku akce se ukázal David Dewetter s Janem Hrdličkou, David nám již pět let zvučil výstup na Říp.

Den jako korálek, poprvé bez kapky deště po sérii divokých bouřek. Jen chvíli jsem si povídala s paní Tomanovou a instalovala jí její naslouchátko, pak už jsem se zdržovala ve stínu krásného ořešáku, večer jsem zjistila, že jsem spálená jak indián po dovolené v Karibiku.

Ale dost o počasí, hvězdnou částí programu bylo vyprávění paní Tomanové.96

Zážitky se strýčkem Pepíčkem vyprávěla téměř tak poeticky, jako by šlo o báseň. Následovala recitace vybraných básní a výborně sladěný repertoár písniček Davida a Honzy.

Zůstali jsme a povídali ještě po oficiálním ukončení, trochu rozptýlili obavy z nemoci mezi přítomnými “zdravými”, a stihli jsme i procházku na blízký břeh poměrně prudce plynoucího Labe.

Už teď vím, že pokud se nic nezmění, pojedeme do Dobříně zase. Vhodná příležitost bude, paní Tomanová oslaví 90 let.

 

A jak to souvisí s výstupem na Říp?

Říp zůstane zachován. Jeho podoba však nabyde menších rozměrů, nebude oběd, nebudou terénní auta. Poslední ročníky navštěvovalo kolem 150ti účastníků a nemalý počet jich absolvovalo cestu na vrchol terénním autem. Ćtyři automobily se otočily nahoru a dolů I několikrát, a úzká cesta způsobila komplikace ostatním vyhýbajícím se návštěvníkům. Při proslovu na vrcholu jsem se vždy omluvila, uvědomuji si ale, že omluva není pro rodiče s kočárky a další návštěvníky to pravé.

Při přemýšlení nad osudem Řípu jsme zvažovali varianty od stávající velké akce až po jeho zrušení.

Říp bude. Bude v tzv. udržitelné variantě, se svačinou v baťůžku, výstupem na kopec po svých, kdo nevyjde, bude i tak vítán jako podpora těch zdatnějších.

Zdislava Freund

Lékař na přednášku nepřijel, plně ji nahradila improvizovaná beseda s přítomnými z řad veřejnosti. Stále se ukazuje, že jen velmi málo lidí z řad veřejnosti ví, jaké příznaky má Parkinsonova nemoc, a obráceně, že podivně se kývající člověk, který "zdržuje" u pokladny, je pacient s Parkinsonovou nemocí.

Akci finančně podpořila firma Medtronic.

Přílohy

Dobříň 2021