EPDA Facebook

Přátelé v Kuala Lumpur a Anička na Řípu

Vydáno: 19.4.2017, 17:50
Rubrika: Články, ŘÍP | komentáře (1)

Přátelé v Kuala Lumpur a Anička na Řípu

 

 

     Jmenuji se Anna Cincarska jsem češka provdaná v Bulharsku, už 47 roků. Jsem podporovatelka Společnosti Parkinson a měla bych zájem se zúčastnit  výstupu na horu Říp. Do Prahy přijedu až po 31. 4. a tak nemám jinou možnost se přihlásit. Byla bych ráda, abyste mě přijali a mohla jit s Vámi. Mám od Vás plakát ,který jste dali ke stáhnutí, a tak zároveň mám na Vás telefon.

     A taky vam napíši, jak jsem se seznámila s Vaši společností. Jezdím za dcerou do Malajzie, kde pracuje už 8 roků a tam jsem se seznámila s češkou, která pracuje jako dobrovolnice v Kuala Lumpur v Parkinsonově společnosti a s ní jsme velké kamarádky. Že nemá možnost přijet do Prahy, tak mne poprosila, abych šla sama, protože jsme původně plánovaly, že se zúčastníme obě. Možná ji znáte, je provdaná za angličana, který tam pracujev KL, jmenuje se Libuše Conolly. Maminka ji zemřela právě v Čechách na Parkinsonovu nemoc, a že nebyla u ní, ale tak daleko, tak teď aspoň pomáhá druhým.

     Na jaře koncem února  přijel angličan Andy Butler, s kterým jezdili po Malajzii s předsedkyní , nevim jestli víte, že pro tuto společnost a tyto lidi založil rádio, a co mi psala Líba, tak už ho mají v Malajzii. A tak Vám více řeknu, jestli se uvidime, protože mi napíše dopis. Budu se těšit na dopis od Vás a nebo na setkání. Děkuji a na shledanou.

     Anna Cincarska

 

Milí Parkinsonici,

     tolik jsem si přála být tu dnes mezí vámi, ale nevyšlo mi to, a tak místo mne - Liby Connolly - je tu moje kamarádka Anička, která projede celý svět s jednou větou „NO ENGLISH“ a se kterou je vždy velká legrace.

     Tak vám a vaší předsedkyni paní Zdislavě předávám pozdravy od našich parkinsoniků a předsedkyně Sary Lew v Malajsii.

     Je to 200 let co James Parkinson pojmenoval tuto nemoc, ale je to také 20 let co byl vyhlášen Světový den Parkinsonovy nemoci a také 20 let co tady v Krabčicích v domově důchodců zemřela moje maminka. Maminka Parkinsonu říkala třesavka. Napsala: „Už vím co ta třesavka chce – společnost a klid.“ Společnost tu dnes máte a klid také.

      Můj jmenovec Billy Connoly, světově známý komik, má nejen Parkinson, ale také rakovinu prostaty, a přesto neúnavně cestuje po světě s heslem EPDA (Evropská Společnost Parkinsonovy nemoci) UNITE FOR PARKINSON (sjednoťme se pro Parkinson).

     Jednotlivě nezmůžeme nic, ale společně můžeme být velká síla. A proto je na nás, abychom se neuzavírali do sebe ale byli víc aktivní. Tím, že budeme pomáhat druhým, tím budeme pomáhat také sobě. Nikdo vám nemůže víc rozumět než další parkinsonik. Veřejnost je stále dost ignorantní co Parkinson je. Kolik z vás ztratilo kamarády jen proto, že jste zpomalili, že už nejste tolik zajímaví jako dřív. Kolik z vás slyšelo větu: „Nech to, já to udělám.“ Ale nedejte se. Nikdy si nenechte brát samostatnost. Já to udělám svým tempem, ale udělám to sama.

     Andy Butler, který je Disc Jokey (DJ) pro radio Parkinson, měl tatínka parkinsonika. Klobouk dolů, když tatínek už nemohl být sám, odešel ze zaměstnání a 3 roky se o tatínka staral. Teď je to velký aktivista pro vás všechny parkinsoniky.

     Když moje maminka zemřela, nechala jsem opravit kapličku v nedalekých Lounkách. Do opravené kapličky jsem pověsila ikonu Matky ustavičné pomoci, protože máma byla také matkou ustavičné pomoci. Kamarádka s Parkinsonem se tam vroucně modlila aby se jí splnilo její největší přání. Přání se jí splnilo, a za to vyřezala kříž, který visí v kostele v Lounkách a byl vysvěcen pro vás všechny parkinsoniky. A kéž by vám všem bylo také splněno vaše přání.

     Já pevně věřím, že za dalších 20 let se tu nebudeme scházet kvůli příležitosti světového dne Parkinsonovy choroby, ale kvůli tomu, že praotec Čech nám našel tu naši zaslíbenou zem, mlékem a strdím oplývající.

 S pozdravem Libuše Connolly.

 

Přednáškové odpoledne v Hradci Králové konané
11. dubna  při příležitosti Světového dne Parkinsonovy nemoci.

DSC_0022

VIDEO - ZAHÁJENÍ ZDE