25 let (1994 - 2019)
EPDA Facebook

Jak bylo na Sportovních hrách v Tatrách?

Vydáno: 12.9.2018, 13:53
Rubrika: Praha, Články | komentáře (1)

Jak bylo na Sportovních hrách v Tatrách?

 

Je pátek 7. září 2018 a do areálu Tatralandia v Liptovském Mikuláši na Slovensku se začínají sjíždět účastníci sportovní akce roku pro pacienty s Parkinsonovou nemocí - 11. Parkinsoniádu.

Mezinárodní sportovní hry lidí s Parkinsonovou nemocí

Zdislava Freund

 

Není to poprvé, co Spoločnost Parkinson Slovensko pořádá tak velkou akci, mezinárodní akci, přijeli účastníci nejen z Čech, ale i z Rakouska a Polska, a tak držíme palce.

 

Slavnostnímu zahájení dodalo vážnosti vystoupení primátora města Liptovský Mikuláš, Ing. Jána Blcháče, který převzal nad hrami záštitu, ozdobili ho malí tanečníci a zpěváci z folklorního souboru.

 

Nádherné sobotní ráno vylákalo nejednoho účastníka k procházce po areálu s krásnými chatkami a průzračným výhledem na Tatry.

 

Krátké seznámení s rozmístěním disciplín a netrpěliví sportovci se pustili do jejich zdolávání. Času bylo nakonec dost, všichni si vyzkoušeli, jak těžké je uspět v atmosféře velkého závodu. Ten den šla ale únava stranou.

 

Je sobota večer, po celodenním maratónu soutěží je dobojováno, čekáme na vyhlášení vítězů. Od každé disciplíny byli vyhlášeni muži a ženy, účastníci vytvořili při předávání medailí vítězům úžasnou atmosféru potlesku a výkřiků nadšení.

 

I rakouská a polská skupina zaznamenala úspěchy na postech nejvyšších, všichni jsme jim přáli madaile už jen za to, že vážili tu dalekou cestu aby se s námi setkali.

 

A jak to bude za rok ? Organizaci sportovních her v příštím roce si vzali na starost polští přátelé a měla by se konat v Poznani.

 

Česká Společnost Parkinson, z. s. pořádá každoročně při příležitosti světového dne Parkinsonovy nemoci v dubnu akci podobného rozsahu - výstup na horu Říp - v roce 2018 se dokonce podařilo poprvé v historii této akce získat finanční podporu - dotaci od Úřadu vlády ČR.

 

Ráda bych touto cestou pozvala na Říp slovenské přátele, ale i přátele z Polska a Rakouska, uvidíme, co sál v Krabčicích vydrží.

 

Setkávání pacientů s Parkinsonovou nemocí dává nám nemocným novou energii, náboj do dalších dní. Nemusíme se starat o to, co našim “pohybům” říká okolí, jsme v tu chvíli sami sebou.

 

Děkuji vedení Spoločnosti Parkinson Slovensko a všem, kdo se podíleli na organizaci mezinárodních sportovních her, že jsme mohli zažít tu atmosféru velkých závodů, že jsme se mohli sestkat s přáteli a podělit se o radosti a starosti s nemocí.

 

Začíná se nová tradice? Slovensko ji zahájilo ve velkém stylu.

Příští rok nashledanou v Poznani!

 

VÝSLEDKOVÁ LISTINA

Přílohy

Sportovní hry Slovensko 8. 9. 2018

Z důvodu nařízení vlády o omezení pohybu a setkávání lidí se ruší až do odvolání všechny akce .

CESTA NA MORAVU

8. - 17. 9. 2019

 

Na pobytu pořádaném PK Hradec Králové v Horním Bradle.

VM2_0439

VM2_0423

 

Beseda s členy klubu PK Krnov.

Krnov1

Zahájení klubové ligy stolního tenisu v Brně

DSC_0006

Vycházka s cvičením v PK Olomouc

IMG_0069

IMG_0061

S členy PK Žďár nad Sázavou

DSC_0003

Zajížďka do Ostravy

DSC_0029