EPDA Facebook

Vážení přátelé,

přípravy na setkání ve středu 19. prosince ve 14.00 hodin v Divadle U Hasičů v blízkosti zastávky metra "A" Náměstí Míru vrcholí a my se těšíme na každého z vás. Na vaše blízké, přátele a známé.

Přijďte pozdravit své přátele, vychutnat atmoséru adventního trhu na Náměstí Míru a slavnostně osvětleného Kostela sv. Ludmily.

Zažijete skvělé divadelní představení a hlavně - přivítají vás dvě velmi slavné osobnosti.

Už za 10 dní

 

 

      Společnost Parkinson, z. s., byla založena v roce 1994 z podnětu lékařů Neurologické kliniky 1. LF UK v Praze.


semifinalista ocenění       Společnost přijímá do svých řad osoby nemocné PN, jejich rodinné příslušníky, lékaře, zdravotníky i ostatní občany, kteří se rozhodli pomoci. Nový člen může vstoupit do Parkinson klubu v místě svého bydliště, může zůstat i bez klubové příslušnosti.

SAM_8603


         

 

 

 

 

 

 

 

           

       V dnešní době má víc než 600 členů, z toho přes 50% nemocných Parkinsonovou nemocí. Má dnes již 20 klubů, na jejichž úrovni organizuje cvičení v tělocvičnách, bazénech, zajišťuje hodiny logopedie, přednášky, besedy, hipo-terapie, muzikoterapie, výlety, sportovní dny, kulturní a společenské akce.
IMG_20180606_110002
       Jejím dlouhodobým cílem je zlepšování kvality života nemocných a zvýšení povědomí široké veřejnosti o této chorobě a jejích příznacích, neboť nevědomost znamená pro naše pacienty v mnoha případech společenské stigma.

     Vydává časopis Parkinson a provozuje poradenské centrum.

      Podílí se na přípravách sociálních služeb pro své členy. Podporuje všechny projekty, které zlepšují zdravotní stav, posilují samostatnost a aktivní stránky života nemocných.Pepa 3

       Nejvýznamnější akcí ke Světovému dni Parkinsonovy nemoci je již tradiční dubnový výstup na horu Říp.

Zd FreundPředsedkyní Společnosti Parkinson, z. s. je v současné době paní Zdislava Freund, dlouholetá členka Společnosti a šéfredaktorka časopisu Parkinson.

Za práci pro nemocné ji byla ve Španělském sále Pražského hradu udělena cena ministra zdravotnictví pro rok 2017.

 

O Parkinsonově nemoci

Parkinsonova nemoc, je progresivní neurodegenerativní onemocnění centrálního nervového systému, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku nazvané Substantia nigra (černá substance). Tyto buňky za normálního stavu produkují dopamin, což je neurotransmiter (přenašeč), který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami (neurony). Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb. Znamená to, že jde o chronické onemocnění zhoršující se v čase. Příznaky onemocnění jsou známy již od starověku, nemoc byla ale popsána a přesněji specifikovaná v roce 1817 londýnským lékařem Jamesem Parkinsonem.
Příznaky:

Průběh a příznaky jsou u každého člověka individuální a mohou se tedy projevit odlišně. První symptomy bývají vcelku nenápadné, patří mezi ně rychlejší únava, pocity tuhosti a těžkosti končetin, křeče, zpomalení chůze a zvýšená sekrece slin, slz a potu. V úzké souvislosti s nedostatkem dopaminu se objevuje nejtypičtější příznak, a to třes. Většinou se projevuje jen v klidu, při aktivním pohybu náhle mizí. Mezi další projevy patří svalová ztuhlost (rigidita), pomalé nekoordinované pohyby, obličej s minimální mimikou (tzv. maska) a šouravá chůze v předklonu. S postupem času jsou příznačné i poruchy rovnováhy, pády, vegetativní obtíže (zácpa) a inkontinence moči (porucha močení). Časté jsou i problémy s komunikací, obtížná artikulace (tichý, monotónní projev), těžkosti s psaním (zmenšování písma) a zahájením jakéhokoli pohybu. Úzkost, demence, deprese, ztráta pozornosti až zmatenost a ztráta paměti nejsou podmínkou, ale jejich výskyt je poměrně častý.
Parkinsonova nemoc nemilosrdně vstupuje do života nemocných, zasahuje všechny oblasti jejich života a znemožňuje jim žít kvalitní a plnohodnotný život. 
Léčba:

Většinou nelze dopředu předvídat, koho toto onemocnění postihne, protože stále ještě není známá příčina jejího vzniku. Žádná účinná prevence tohoto onemocnění bohužel neexistuje. Je to zatím neléčitelné onemocnění.

Jsou dostupné látky, které jsou schopny nahradit produkci dopaminu. Za jeden z nejúčinnějších je považován preparát levodopa.
Chirurgický zákrok - hluboká mozková stimulace - dokáže velmi dobře tlumit mimovolné pohyby, jde však o invazivní metodu, která taktéž nezastaví postup nemoci, jen tlumí příznaky.
Aktivním přístupem k životu, intenzivním pohybem a trénováním mozkových aktivit lze ale nástup pozdních komplikací oddálit a vést dlouhou dobu takřka plnohodnotný život.

Kalendář akcí

Červenec 2018

«
»
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Každoročně, při příležitosti Světového dne Parkinsonovy nemoci, který připadá na 11. duben, pořádá Společnost Parkinson, z. s.  Výstup na horu Říp

DSC_0047

 

Projekt Rehabilitační cvičení pacientů s Parkinsonovou nemocí je každoročně podpořen dotací z Programu grantové podpory MZČR. V tělocvičně v místě klubu cvičí pacienti pod vedením odborné cvičitelky jednou až dvakrát týdně. V některých klubech probíhá i cvičení v bazénu, nebo logopedie.
Rehabilitace jako součást léčby PN - nutnost zachování pohybu cvičením je již dostatečně prokázána. Záměrem Společnosti Parkinson, z. s. je přenést zodpovědnost organizovat skupinová cvičení pro pacienty s PN na rehabilitační oddělení nemocnic.Bočková P2154055  

GIVT_facebook_cover_event